Zástupci Řecka, Německa a Francie zvažují, jak zastavit krizi

14.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Atény 14. září (ČTK) - Řecký premiér Jorgos Papandreu, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy hledají způsob, jak zastavit prohlubující se dluhovou krizi v eurozóně. Na 18:00 SELČ byla plánována jejich společná telekonference, zdroj z řecké vlády ale agentuře Reuters řekl, že rozhovor se o hodinu odkládá. Francie už avizovala, že po jednání nebude k obsahu rozhovoru nic sdělovat.

"Telekonference bude ve 20:00 řeckého času (19:00 SELČ)," řekl zdroj. Krize kolem státních dluhů, která sužuje eurozónu už více než rok, silně otřásá finančními trhy. V posledních dnech rovněž sílí spekulace, že Řecko přes veškerou snahu ostatních členů eurozóny jeho situaci řešit, směřuje k platební neschopnosti.

Oficiální postoj Německa zůstává stejný: Berlín stále preferuje tu variantu, že Řecko je třeba za každou cenu udržet v eurozóně a nedovolit, aby zbankrotovalo. Německá média nicméně uvedla, že Merkelová už se proti případnému bankrotu Řecka nestaví tak kategoricky, jako to dělala dříve. Podle Merkelové je ale třeba zabránit chaotickému kolapsu Řecka.

Je ale otázkou, zda by pro Němce nebyl nakonec přijatelný takzvaný řízený bankrot Řecka. Ten by předpokládal, že se předem dohodnou podmínky, za kterých by Atény vyhlásily platební neschopnost. Obsluha státního dluhu Řecka je kvůli krizi totiž už tak drahá, že Řecko takovou zátěž nemůže dlouho vydržet.

Výnos desetiletých státních dluhopisů se v případě Řecka pohybuje nad hranicí 25 procent, což je nový rekord a u státních dluhopisů něco nevídaného. Úroky v takové výši zpravidla platí státy, u nichž se počítá s bankrotem nebo jinou bezvýchodnou situací. Stabilní státy platí u stejných splatností kolem dvou procent ročně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK