Americké maloobchodní tržby zůstaly za očekáváním

15.09.2011 | , Limerik
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Říká se, že tonoucí se stébla chytá. S jistou mírou nadsázky by se takto dala označit včerejší reakce trhů na slova francouzského prezidenta Sarkozyho a německé kancléřky Merkelové, píše Petr Báča, analytik ČSOB, ve své ranní glose. Během telefonické konference s řeckým premiérem totiž zaznělo, že dluhy sužované Řecko zůstane v eurozóně. Společná evropská měna i akcie tak rozšířily svoje zisky z předchozích dní, ačkoliv důvodů k radosti bylo jinak pramálo.

K (očekávanému) snížení ratingu vybraných francouzských bank a zprávě o problémech s dolarovou likviditou u dvou evropských bank se přidaly i horší než očekávaná čísla o kondici spotřebitelů v USA v podobě stagnujících srpnových maloobchodních tržeb. Vezmeme-li v úvahu, že americké HDP je taženo zejména spotřebou domácností, tak uvedený údaj naznačuje, že zpomalení americké ekonomiky je hotovou věcí. Oči investorů se tak zřejmě ještě více upřou k zasedání Fedu plánovanému na příští týden, od kterého se všeobecně očekává další pokus o uvolnění měnových podmínek, obzvláště pokud dnes zklame další důležité číslo z USA - podnikatelská nálada měřená Philly Fedem (připomeňme, že v srpnu poklesla na -30 bodů, což značí návrat recese). Ten tentokrát pravděpodobně nebude mít formu nákupu dluhopisů za nově natištěné dolary, ale spíše přestavbu portfolia držených papírů směrem k delším splatnostem, případně snížení úroků z rezerv komerčních bank uložených u Fedu.

I přes příliv zajímavých čísel z USA budou dnes opět trhy hýbat evropské události. Po nevydařených aukcích italských dluhopisů v průběhu týdne bude dnes prodávat své dluhopisy Španělsko. Konec konců, to, že v eurozóně přituhuje, naznačuje i plánovaná návštěva amerického ministra financí Geithnera na víkendové schůzce evropských ministrů financí v Polsku...

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU