Na jednání podle informací ČTK dosud zněly výtky odborů k návrhu. Ty jsou proti rozpočtu naladěny velmi kriticky. Mimo jiné kritizují, že příjmová a výdajová stránka rozpočtu je založena na působení zákonů, které dosud nebyly schváleny v parlament. Státní rozpočet tak podle nich počítá s příjmy, které nebyly schválené, což vyvolává nátlak vlády na poslance.
Odbory také kritizují v souvislosti se změnami v dani z přidané hodnoty, že rozpočet mění strukturu daní z přímých na nepřímé. Konkrétně jde o plánované zvýšení nižší sazby DPH, což se podle odborů negativně dotkne zdravotnických zařízení, obcí a krajů. Například ve zdravotnictví to podle nich navýší náklady o pět miliard korun. Odbory kritizují i snižování počtu státních zaměstnanců, se kterým rozpočet počítá.
Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Plánovaný schodek 105 miliard je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.