Vlády by měly podle Tricheta začít rychle zavádět pravidla kapitálové přiměřenosti Basel III k posílení finanční situace bank a dokončit dohodu o zachování systémově důležitých finančních institucí (SIFI), tedy firem, které jsou natolik veliké, že by jejich krach způsobil výrazné narušení širšího finančního systému a ekonomické aktivity. Tyto instituce by stát při případných problémech měl finančně podpořit.
Trichet rovněž upozornil na dnešní oznámení, že ECB ve spolupráci s centrálními bankami USA , Británie, Švýcarska a Japonska obnoví nabídku dolarů komerčním bankám prostřednictvím tříměsíčních úvěrů. Tento krok má zmírnit problémy evropského bankovního sektoru. Trichet poznamenal, že je to jasnou ukázkou velmi úzké spolupráce na globální úrovni.
ECB hraje důležitou roli v boji s evropskou dluhovou krizí. Poskytuje bankám neomezené úvěry a podniká rizikové kroky nákupem italských a španělských vládních obligací. Cílem těchto opatření je snížit náklady na úvěry těchto zemí, kterým hrozí finanční kolaps, napsala agentura AP.