Českým firmám by se mohl zjednodušit přístup na izraelský trh

16.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jeruzalém 16. září (zvláštní zpravodaj ČTK) - Izraelská a česká vláda budou společně hledat způsob, jak českým firmám více otevřít trhy v židovském státě. Novinářům to na konci dvoudenní návštěvy Jeruzaléma řekl český premiér Petr Nečas. Dodal, že se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem diskutovali například o otázce v Izraeli platného principu "buy back", který nutí dodavatelské firmy ze zahraničí část hodnoty uzavřeného kontraktu nakoupit ve zboží či službách od místních dodavatelů, případně na vývoz z Izraele.

Podle Nečase povinnost zpětných nákupů v Izraeli je věc, kterou snadno zvládnou velké firmy jako Siemens nebo IBM. "Ale pro firmy z menších zemí, jako je Česká republika, to může být docela problém a vznikají kolem toho komplikace," podotkl předseda české vlády. Se systémem "buy back" se potýkají například Třinecké železárny, které jsou výrazným dodavatelem kolejí pro stavbu izraelských železnic, nebo firma Škoda Transportation, která se snaží získat zakázku na stavbu tramvajové linky v Tel Avivu.

"Dohodli jsme se s předsedou vlády Netanjahuem a jeho ministry, že se pokusíme nalézt cestu, jak by se izraelský trh otevřel i firmám z menších a středních zemí typu ČR," dodal premiér. Nečase v Jeruzalémě doprovázeli ministři hospodářství Martin Kocourek, obrany Alexandr Vondra a školství Josef Dobeš.

Izrael je nyní pro české exportéry čtvrtým největším neevropským trhem, po USA, Indii a Číně. Objem vzájemného obchodu dosáhl v loňském roce 850 milionů dolarů (zhruba 15 miliard Kč).

České ministry v Jeruzalémě zajímaly také izraelské zkušenosti s propojováním vědy, výzkumu, inovací a průmyslových aplikací. "Byli jsme velice inspirováni celou řadou věcí, jako jsou speciální investiční fondy, které se používají k financování aplikovaného výzkumu a jeho zavedení do průmyslu, či takzvanými technologickými inkubátory i spoluprací univerzit a výzkumných pracovišť s průmyslem," řekl novinářům český premiér.

Cestu čtyř členů české vlády do Izraele Nečas označil za "svým způsobem průlomový moment v česko-izraelských vztazích". Místo obvyklých dvoustranných návštěv, kdy se "jednou za čas" potkají ministři či premiéři, byl totiž podle Nečase zahájen formát "mezivládních konzultací". Ty budou podobnou návštěvou izraelských ministrů v Praze pokračovat příští rok na jaře. Česká republika chce podobný formát práce vládních týmů na mezinárodní úrovni postupně zavést se svými sousedy a strategickými partnery, jako je právě Izrael.

Ministr obrany Vondra ČTK řekl, že v Izraeli dohodl například uvedení v ČR oceněné výstavy Vojenského historického ústavu o atentátu na někdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ta by měla být příští rok na jaře zpřístupněna v prostorách izraelského parlamentu. Domluveno bylo také další společné cvičení českých a izraelských speciálních sil. Vondra rovněž připomněl, že v minulosti například česká Tatra dodávala nákladní vozy izraelské armádě. "Teď v dobách úspor hledáme cesty, jak spolupracovat úžeji, abychom sdíleli své prostředky," dodal ministr obrany.

Na zvýšení počtu stipendií, které si ČR a Izrael vzájemně nabízejí, se zase dohodl ministr školství Dobeš. V rámci studijních a výzkumných pobytů na vysokých školách se tak počet stipendií zvýší z nynějších čtyř na pět a v rámci Letních škol slovanských studií v ČR a v kurzech hebrejštiny v Izraeli ze čtyř na šest stipendií.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK