Siemens opouští všechny projekty v jaderné energetice

18.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 18. září (ČTK) - Německý průmyslový konglomerát Siemens opouští všechny projekty v jaderné energetice. Šéf Siemensu Peter Löscher časopisu Der Spiegel řekl, že firma reaguje na změnu politiky německé vlády. Ta se po březnové havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě rozhodla výrobu elektřiny z jádra zastavit a své jaderné elektrárny postupně vyřadit. Siemens ruší i dlouho plánovaný společný podnik s ruským Rosatomem, i když Löscher připouští, že firmy budou spolupracovat v jiných oblastech.

"Je to pro nás uzavřená kapitola," řekl Löscher v rozhovoru. Svůj postoj k jádru dala v Německu podle něj dost jasně najevo veřejnost i politická reprezentace. Připomněl tak dlouholetý odpor k atomu, který je v Německu v posledních letech velmi patrný.

Siemens se v roce 2009 dohodl, že spojí síly s Rosatomem a naopak ukončí spolupráci s francouzskou Arevou. Zahájení spolupráce ale vázlo kvůli sporu s Francouzi. Až se později přidala krize ve Fukušimě, německá vláda otočila o 180 stupňů a oznámila, že jádro opouští. Všechny německé jaderné elektrárny tak budou odstaveny nejpozději v roce 2022.

Původní plán mezi Němci a Rusy předpokládal, že obě firmy budou pracovat na rozvoji ruské technologie tlakovodních reaktorů PWR (Pressurised Water Reactor). Reaktory vyrobené touto technologií jsou ochlazovány vodou o vysokém tlaku a představovaly by novou generaci jaderných reaktorů, které by konkurovaly reaktorům EPR (European Pressurised Water Reactor) o výkonu 1650 megawattů, které vyvíjí Areva.

Některá média už dříve informovala, že Siemens možná odstoupí od plánu spolupracovat s Rosatomem. Nejen kvůli Fukušimě, ale i kvůli obavám, zda by byl plánovaný projekt životaschopný.

Löscher řekl, že plán Německa zbavit se závislosti na jaderné energetice považuje za "projekt století". Věří ale, že je možné dosáhnout cíle, který předpokládá, že podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu do roku 2020 dosáhne 35 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK