Důvodem sporu bylo to, že se Babiš v roce 2003 se státním koncernem PKN Orlen dohodl, že se budou společně podílet na privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Za podporu PKN Orlen měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi, uvedl Týden.
Babiš podal na PKN Orlen čtyři arbitrážní žaloby, z nichž v poslední požadoval celkové odškodnění téměř 20 miliard korun. Soud mu na konci loňského léta nedal za pravdu, ale Babiš se chystal verdikt napadnout, což nakonec neučinil.
Uspěl pouze ve třetí arbitráži, kdy mu v roce 2009 musel PKN Orlen vyplatit za porušení smluv přibližně 2,45 miliardy korun.
Poláci zprivatizovali 63 procent Unipetrolu za 14,7 miliardy korun v roce 2005. Ve vítězném konsorciu byl s PKN Orlen Babiš a americká ropná společnost Conoco. Poláci se ale nakonec rozhodli oba partnery zradit a raději riskovat soudy než prodat za dohodnuté ceny slíbené společnosti. Jejich hodnota totiž během ekonomického růstu výrazně vzrostla.
Týden připomněl, že Babiš už jednou Unipetrol vlastnil. Vyhrál jej totiž sám v první privatizaci firmy již v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. "Měl bych to za 11 miliard korun a s výkupem drobných akcionářů za 15 miliard - a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné," řekl Týdnu Babiš.
Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Naposledy mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)povolil ovládnutí Mlékárny Hlinsko. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.