Hlavní index burzy v Šanghaji odepsal 1,79 procenta na 2437,79 bodu a je nejníže od loňského července. Jeho pokles analytici přičítají hlavně obavám z poklesu peněžní zásoby, což může omezit přístup firem k úvěrům. Objemy obchodů přitom nebyly vysoké. Na burze se tento týden objeví primární emise akcií Sinohydro Group, která firmě vynesla asi 2,7 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard Kč).
Burza v Hongkongu na tom byla ještě hůř, její hlavní index Hang Seng odepsal 2,76 procenta na 18.917,95 bodu. Tak nízko byl naposledy před více než dvěma lety, respektive v červenci 2009. Výrazným ztrátám se nevyhnul oděvní řetězec Esprit Holdings, který minulý týden oznámil špatné výsledky hospodaření, anebo společnost China Coal Energy.
Akcie Espritu, který sídlí v Hongkongu, ale jinak se zaměřuje hlavně na evropský trh, během dneška odepsaly kolem 20 procent. Za tři dny už jejich ztráta dosahuje asi 46 procent. Zisky firmy, která většinu oděvů prodává v Německu, za minulý fiskální rok klesl o 98 procent.
Index tchajwanské burzy TSEC odepsal 1,27 procenta na 7480,88 bodu, největší ztráty měly banky v čele s ústavem Fubon Financial Holdings. Jeho akcie odepsaly 5,5 procenta, což analytici přičítají přetrvávající dluhové krizi v eurozóně. "Globální trhy už minulý týden značně kolísaly, což naznačuje, že nejistota ohledně problémů v eurozóně narůstá," poznamenal k situaci na trhu jeden z analytiků společnosti Prudential Financial.
Burza v jihokorejské metropoli Soulu podle hlavního indexu Kospi klesla o 1,04 procenta na 1820,94 bodu. Dolů ji táhly hlavně rafinerie a letecké společnosti, na které nepříznivě doléhal pokles kurzu jihokorejského wonu. V zisku byly naopak akcie firem, které se věnují výzkumu kmenových buněk. Korea oznámila sérii regulačních opatření, která mají zemi pomoci znovu se stát v tomto oboru světovou velmocí.
Na devizových trzích oslabovalo euro, jehož kurz vůči dolaru spadl až na 1,3666 USD. To je proti konci minulého týdne propad o celé jedno procento. Vůči japonskému jenu euro odepsalo 0,7 procenta na 105,12 JPY. K problémům eura přispěly i zprávy, že řecký premiér Jorgos Papandreu odložil cestu do Spojených států, kde se měl mimo jiné zúčastnit podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Jako negativní faktor pro euro se ale považuje také výsledek zemských voleb v Berlíně.
Nejlépe vychází z nynějších potíží dolar, který zpevňuje k většině měn. K jenu přidal 0,2 procenta na 76,93 JPY, vůči švýcarskému franku zpevnil o 0,7 procenta na 0,8822 CHF. Analytici předpokládají, že dolar bude v růstu zatím pokračovat, a to i k britské libře či australskému dolaru.