Reformy kritizuje hlavně opozice, úplná shoda na její podobu nepanuje ani mezi vládními stranami. Týká se to hlavně zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Proti jsou Věci veřejné spolu s odbory a zaměstnavateli, výhrady má také ODS. Ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance místo zvýhodnění jídelních kupónů a dalších benefitů daňový paušál 3000 korun ročně.
Podle schválené reformy by měl být koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent nahrazen novou sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Dále by měly být zvýšeny platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a sníženy sazby pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení u podnikatelů.
Pro reformu nebude ve sněmovně hlasovat ani opozice. Změny podle ČSSD a KSČM poškodí veřejné rozpočty, ekonomice nepomůžou a zvýší zatížení zaměstnanců. Proti některým změnám jsou i odbory a zaměstnavatelé. Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka nepomůže zrušení daňového zvýhodnění stravenek ani živnostníkům, ani státu. Firmy kvůli němu nebudou schopné zaměstnancům tento druh benefitů poskytovat a velká část od vydávání stravenek ustoupí, uvedl.
Daňová reforma je souborem novel zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa.