"Důležité je, aby průmyslové země jasně ukázaly svou věrohodnost v rozpočtové politice, což znamená, že musí dodržet sliby, které učinily na summitu G20 v Torontu - snížení deficitů veřejných financí do roku 2013 na polovinu a stabilizace státních dluhů do roku 2016," řekl německý představitel.
Odkazoval tím na summit G20 z června 2010, kdy se zdálo, že světová ekonomika zdárně oživuje z finanční krize a hluboké recese. Letošní útlum ekonomiky USA a Evropy spolu s otřesy na finančních trzích v důsledku dluhové krize v eurozóně však vyvolaly nové tlaky na podporu ekonomik vládními stimulacemi. Vedle Spojených států k vládní podpoře ekonomik vyzvala i nová šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Zároveň se však přiznává, že většina vyspělých zemí už po mohutné podpoře ekonomik a finančního sektoru v době krize nemá na další stimulace dostatek prostředků. Finanční trhy jsou přitom stále citlivější na signály pokračování v růstu zadluženosti.
"Německý ministr financí tak dá ve Washingtonu jasně najevo, že co se týče veřejných financí, držíme se stoprocentně vytyčené cesty konsolidace - chceme a musíme," dodal německý činitel. G20 se schází v pátek večer v rámci pololetního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.