Původní vládní návrh zákona počítal s tím, že by na národní dotační zdroje bylo použito pouze 540 milionů korun, přičemž zbývajících 560 milionů korun mělo směřovat na Program rozvoje venkova. Sněmovní zemědělský výbor ale doporučil na dotace využít celou částku vzhledem k tomu, že příští rok zřejmě bude dostatek peněz na spolufinancování Programu rozvoje venkova přímo ve státním rozpočtu.
Národní dotační programy počítají mimo jiné s podporou chovu prasat a drůbeže, musí je ale ještě uznat Evropská komise. "Byli jsme dnes informováni o tom, že snad do konce listopadu by měly být notifikace uzavřeny, snad i kladným způsobem," řekl již dříve místopředseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež. Přesunuté peníze by měly být využity také na programy odbahňování rybníků, příspěvek by mohli dostat i včelaři, osiváři a část peněz by mohla jít i do nákazového fondu.
Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva zemědělství nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Dalším důvodem zvýšení letošního rozpočtu MZe je nepříznivá situace na trhu s vepřovým a dlouhodobý pokles soběstačnosti ČR v jeho výrobě, uvádí vláda. Ministerstvem ustavená pracovní skupina začátkem roku vyhodnotila jako nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat využití národních dotačních programů, konkrétně dotačního programu Nákazový fond.