Výše subvencí se snížila, protože rostoucí světové ceny potravin oslabily význam politik vytvořených kvůli ochraně příjmů zemědělců v bohatých zemích. OECD současně vyzvala bohaté země, aby využily současné vysoké ceny potravin ke zrušení svých podpor farmářům a přeorientovaly svoji zemědělskou politiku na pomoc chudým spotřebitelům, kteří se musejí vyrovnat s obrovskými náklady na uživení svých rodin.
Podíl subvencí na celkových příjmech zemědělců se za posledních 15 let snížil o třetinu a za 25 let o polovinu. Číslo zahrnuje jak přímé finanční podpory pro zemědělce, tak postupy, které mají přispět k udržení vysokých cen potravin na trzích v jednotlivých zemích, mezi které patří ochranářská dovozní cla.
Loni se subvence výrazně snížily v mnoha zemích. Ve Spojených státech klesly o 18,7 procenta na 25,6 miliardy USD a v Evropské unii o 11 procent na 101,4 miliardy USD. Pro srovnání v Číně subvence pro zemědělce naopak stouply o 40 procent na 147 miliard USD, avšak poměr subvencí na celkových příjmech zemědělců byl nižší než v zemích OECD.
Ceny zemědělských produktů mají podle OECD ve středně dlouhém období zůstat vysoké a nestabilní. To je sice dobrá zpráva pro farmáře v zemích OECD, vysoké ceny potravin jsou však katastrofální pro chudé spotřebitele. Vlády by tak měly přejít k reformám některých svých politik, které by chudým spotřebitelům pomohly. Patří mezi ně třeba zrušení podpory biopaliv. Vlády by měly poskytovat podpory pouze v případě katastrof a jinak nechat trhy bez zásahu, napsala agentura Reuters.
OECD sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Celkem má 34 členů, včetně České republiky a Slovenska.