VSZ: Podmínky tendru na Sazku neodporují zákonu

21.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. září (ČTK) - Vrchní státní zastupitelství shledalo, že podmínky výběrového řízení na prodej loterijní společnosti Sazka stanovené insolvenčním správcem Sazky Josefem Cupkou neodporují zákonu. ČTK to dnes řekla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová s tím, že úřad vycházel z informací v insolvenčním rejstříku. Vítěz tendru na prodej Sazky, která je od konce května v konkurzu, by měl být znám v pondělí.

Státní zastupitelství řešilo podle informací ČTK ze své vlastní iniciativy podmínky pro uchazeče tendru, především půlmiliardovou kauci a případnou pokutu 1,5 miliardy Kč v případě, že vítěze následně zpochybní antimonopolní úřad.

Do výběrového řízení na prodej Sazky se přihlásily tři subjekty. Cupka chce zveřejnit zájemce až po vyhlášení vítěze tendru. Jediným rozhodujícím kritériem je kupní cena, Sazku získá ten, kdo dá nejvíce.

Společnou přihlášku potvrdily skupiny PPF a KKCG, závazně se přihlásil také Synot Holding. Třetím uchazečem o Sazku je údajně firma Charlcoal, napojená na podnikatele Pavla Tykače.

Všichni zájemci o Sazku splnili podmínky schválené soudem a v termínu složili požadovanou kauci 500 milionů korun. Tím jim vznikla povinnost podat do 23. září závaznou finální finanční nabídku a složit celkovou kupní cenu, s níž se chtějí o podnik Sazka ucházet.

Finanční skupina Penta i společnost E-Invest již dříve potvrdily, že se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastní, protože jej považují za zmanipulované a netransparentní. O Sazku ale mají zájem a své nabídky podají zvlášť a kupní cenu složí u Komerční banky. Cupka ale ČTK řekl, že nebude moci brát na zřetel žádnou nabídku činěnou mimo výběrové řízení, neboť její předkladatel by tím získal neoprávněnou výhodu.

Cupka výběrové řízení na prodej zkrachovalé loterijní firmy vyhlásil 19. srpna. Základní informační memorandum ohledně Sazky si vyžádalo a obdrželo více než 15 subjektů.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, jejich pravomoci jsou ale po prohlášení konkurzu silně omezené.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK