Ministři však ve společném komuniké ze schůzky nic konkrétnějšího nenaznačili. "BRICS je ochotna zvažovat, že v nezbytném případě poskytne přes MMF a další mezinárodní finanční instituce podporu pro řešení současných problémů v globálním finanční stabilitě," uvádí se v prohlášení. Největší problémem světové ekonomiky a financí je v posledním roce dluhová krize Řecka a dalších zemí eurozóny.
"Existuje riziko, že krize státních dluhopisů přeroste v další finanční krizi," řekl na tiskové konferenci po schůzce brazilský ministr Guido Mantega. "Zmírnili jsme pomocí rychlé a koordinované akce v rámci G20 krizi roku 2008. Musíme udělat znovu totéž," dodal.
BRICS ale také podrobila kritice agresivně uvolněnou měnovou politiku centrálních bank vyspělých zemí. Ta se podle skupiny negativně promítá do růstu cen komodit a rozkolísání kapitálových toků.
Ministři BRICS se sešli na počátku výročního zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu a v pátek se zúčastní schůzky finančních činitelů skupiny G20. Na Čínu a některé další země BRICS se obracejí s prosbami o pomoc země eurozóny jako Řecko, které doufají v čínské investice do své ekonomiky nebo dokonce v nákupy jejich rizikových státních dluhopisů.
Mladé tržní ekonomiky překonaly poslední globální finanční krizi v mnohem lepším stavu než vyspělé země, které se nyní potýkají s vysokými duhy a slabou ekonomikou. Země skupiny BRICS tak jsou nyní tahouny globálního růstu, takže narůstá i jejích politický vliv.
Brazílie v nedávné době předložila návrh, aby BRICS poskytla MMF dodatečné miliardy dolarů, které by mohly být využity k pomoci zemím eurozóny postiženým krizí. Za neprůchodný však tento návrh označil bývalý čínský ministr a nyní šéf předního vládního ekonomického ústavu Wej Ťiang-uo. "Je to jen nápad a podle mého by bylo velmi těžké jej realizovat," řekl dnes Wei agentuře Reuters. Peking opakovaně vyjadřuje důvěru ve vývoj v eurozóně a slibuje zde investice, státní dluhopisy rizikových zemí se však kupovat zdráhá.