Obavy z šíření dluhové krize eurozóny do světa vyjadřují hlavně Spojené státy, starosti ale mají i některé země ze skupiny mladých tržních ekonomik. Pozorovatelé ovšem nepředpokládají, že by se ve Washingtonu mohlo dosáhnout průlomu.
Největší pozornost se bude zaměřovat na páteční večerní jednání v rámci skupiny G20, která zahrnuje nejvýznamnější rozvinuté i rozvojové ekonomiky. Lídři sedmi zemí G20 ve čtvrtek dopisem vyzvali Spojené státy a eurozónu, aby pomohly rozhodnými kroky zabránit hluboké a dlouhotrvající recesi globální ekonomiky. Americký ministr financí Timothy Geithner prohlásil, že největší hrozbou pro světovou ekonomiku jsou dluhová krize v eurozóně a politické rozpory ve Spojených státech.
Podzimní zasedání MMF a SB začalo úterním zveřejněním nového výhledu globální ekonomiky. V něm fond zhoršil výhled světové a zejména americké ekonomiky na letošní i příští rok a upozornil, že globální ekonomika vstupuje do nebezpečné fáze. ve středeční zprávě o finanční stabilitě pak uvedl, že globální finanční systém je teď nejzranitelnější od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize.