Experti: Zpřísnění zdanění cenných papírů sníží počet investorů

23.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. září (ČTK) - Makléřské firmy, banky i poradenské společnosti jsou proti návrhu na zpřísnění podmínek zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Tento krok podle nich povede především ke snížení počtu drobných investorů a k vyšší administrativní zátěži na straně státu i lidí. Stát z něj prý získá pouze desítky milionů korun.

Ministerstvo financí změnu vložilo do návrhu zákona o zřízení jednoho inkasního místa, který v úterý prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Nyní musí platit 15procentní daň pouze investor, který prodá akcie do šesti měsíců od jejich nabytí a má přitom zisk vyšší než 15.000 korun. Podle návrhu zákona by se ale tento takzvaný časový test měl od roku 2013 prodloužit ze šesti měsíců na pět let a daň zvýšit na 19 procent.

"Stát nezíská žádnou závratnou sumu na této dani, jde maximálně o desítky milionů korun," řekl ČTK ředitel makléřské společnosti Cyrrus Jan Procházka. Pražská burza se kvůli tomu nezavře, ale její nutný rozvoj pro běžné občany je prý zbytečně tlumen. "Takže ty stohy papírů o finanční gramotnosti zase padnou pod stůl, protože stát v podstatě chce, aby si lidé na důchod spořili sami, aby znali produkty, ale na druhou stranu jim daňově vstříc nevyjde," poznamenal.

"Změna by snížila aktivitu investorů směrem k akciím, dluhopisům a podílovým listům a více by je ´tlačila´ do bankovních produktů," uvedl obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha. Administrativa spojená s podáním daňových přiznání na straně poplatníka i výběrčího ani podle něj není úměrná tomu, kolik stát na výběru daní získá. "Chápeme snahu vylepšit rozpočet, ale tento ´drobek´ mu nepomůže," dodal.

Zatěžování už tak křehké investorské obce podle analytika poradenské firmy Broker Consulting Jana Lenera zpomalí přibližování Česka vyspělému světu, kde investování patří k životu občanů i s průměrnými příjmy. "Nedovedu si představit, že mámy od dětí budou podávat daňové přiznání, aby zdanily výnos v řádech několika desítek tisíc korun a státu odvedly jen několik tisícikorun," podotkl.

Analytik serveru PenízeNavíc.cz Petr Rozkošný upozornil na to, že tyto změny postihnou nejvíce fondy, do nichž investoři vkládají své peníze na dobu kratší pěti let. Jde především o fondy peněžního trhu, u kterých je doporučený investiční horizont jeden až dva roky, a konzervativní dluhopisové podílové fondy, u nichž je doporučený investiční horizont dva až čtyři roky.

"Je to krok, který samozřejmě nevede směrem k rozšíření účasti drobných investorů na českých kapitálových trzích," řekl ředitel pražské burzy Petr Koblic serveru Patria Online. Přímý dopad na pražskou burzu ale nebude podle něj tak zásadní, protože si nemyslí, že je příliš mnoho investorů, kteří akcie kupují s tím, že je začnou prodávat přesně po šesti měsících.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK