"Preferuji skutečně jednotnou sazbu DPH, ale dovedu si představit výjimku pro léky či knihy," řekl. Nyní jsou sazby DPH deset a 20 procent.
Vládní koalice se před časem dohodla, že v roce 2012 budou dvě sazby DPH ve výši 14 a 20 procent. O rok později se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Již o prázdninách, kdy vláda o změnách DPH diskutovala, prosazovali zástupci ODS a TOP 09 rychlejší sjednocení sazeb.
Na návrhu daňové reformy se vládní koalice podle Nečase v zásadě shodla. "Musím říci, že návrh daňové reformy, včetně zřízení jednotného inkasního místa, je koaličně dohodnut. Je povinností všech tří klubů ho podporovat v domluveném znění, pokud se všechny tři strany nedohodnou na nějaké další změně. K problému přistupuji pragmaticky. Zajímá mě rozpočtové hledisko," řekl.
ODS je podle Nečase připravena dohodnout se na zachování daňového zvýhodnění stravenek. "Zachování stravenek je rozpočtově šetrnější opatření než nahrazení stravenek zaměstnaneckým bonusem, ale my respektujeme koaličně dohodnutý návrh a jsme připraveni pro něj hlasovat i v tomto znění. Na druhou stranu jsme připraveni se dohodnout i o tom, že stravenky zůstanou," řekl premiér. Nahradit daňové zvýhodnění stravenek zaměstnaneckým bonusem chce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Věci veřejné jsou proti.
V úterý dostala vládní daňová reforma ve sněmovně šanci a postupuje do dalšího kola projednávání. Hovoří se o tom, že zrušení daňového zvýhodnění stravenek z ní vypadne. Reforma dále ruší jiné výjimky, superhrubou mzdu a má zjednodušit správu daní.