Světové akciové trhy se po těžkých propadech stabilizují

23.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/New York 23. září (ČTK) - Světové akciové trhy se v závěru týdne po těžkých ztrátách minulých dní snažily stabilizovat a akcie v Evropě i v USA dnes mírně oživily. Investoři se však nadále obávají dluhové krize eurozóny a útlumu globální ekonomiky. Tyto obavy srážely od počátku týdne ceny akcií a komodit a nutily investory přesunovat se k bezpečným aktivům, což tentokrát posílilo hlavně dolar a státní dluhopisy USA a Německa.

Dow Jonesův index v polovině obchodování byl jen nepatrně nad čtvrtečním závěrem. V předešlých dvou dnech ztratil šest procent, což je zhruba jeho dosavadní ztráta za celý týden.

Z počátečního poklesu se odpoledne vymanily západoevropské akcie, jejichž index ve čtvrtek spadl o téměř pět procent na minimum za více než dva roky. Dnes index FTSEurofirst 300 oživil o 0,7 procenta, za týden ale ztratil 6,1 procenta.

Akcie začaly zvláště prudce klesat ke konci středečního obchodování. Trhy reagovaly na to, že centrální banka USA (Fed) varovala před hrozbou dalšího podstatného zpomalení největší světové ekonomiky a na její podporu oznámila jen nedůrazné kroky. Náladou investorů otřásly rovněž zprávy o dalším poklesu průmyslové aktivity v Číně a spekulace o bankrotu Řecka.

Investoři v nejisté situaci a otřesech na trzích odcházejí od rizikových aktiv k bezpečným měnám a americkým státním dluhopisům. Ceny dluhopisů tento týden prudce rostly a jejich výnosy klesaly na nová minima. Výnos desetiletého bondu ministerstva financí USA ve čtvrtek klesl až na 1,72 procenta, nové minimum za nejméně 60 let. Výnos německého desetiletého dluhopisu klesl dnes dopoledne na rekordní minimum 1,643 procenta, odpoledne však po obratu na trzích začaly americké i německé dluhopisy oslabovat.

Z otřesů na trzích však přestalo těžit zlato, zčásti proto, že před dvěma týdny vystoupilo na rekordní maximum 1920 dolarů za troyskou unci, a také proto, že investoři jsou nuceni prodeji zlata krýt ztráty jinde. Cena zlata dnes klesla až na 1655 dolarů, za týden ztratila přes sedm procent a zaznamenala nejhlubší týdenní pokles od března 2009. Proti začátku roku je ale nadále vyšší o zhruba 20 procent.

Zlato podobně jako ostatní komodity klesalo pod tlakem silného dolaru. Ten od čtvrtka prudce posiloval a jeho pozici podpořilo nepřesvědčivé rozhodnutí Fedu. Růst kurzu dolaru obvykle oslabuje dolarové komodity, protože je zdražuje pro investory nakupující za jiné měny.

Ceny ropy také výrazně klesaly a vedle silného dolaru na ně má vliv nepříznivý výhled globální ekonomiky spolu s dluhovou krizí v eurozóně. Cena severomořské ropy Brent tento týden klesla o téměř sedm procent a tento měsíc ztrácí bezmála deset procent. Má tak namířeno k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu od letošního května. Později však ropa začala ztráty umazávat.

Nejvyšší finanční činitelé skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 ve čtvrtek večer slíbili učinit vše pro to, aby dluhová krize v eurozóně neohrozila stabilitu bank a finančního systému. Svým neplánovaným prohlášením chtěla G20 uklidnit trhy, což se ji podařilo jen zčásti.

Akcie na asijských trzích dnes pokračovaly v poklesu, ztráty se ale postupně snižovaly. Kromě prohlášení G20 k tomu přispěly signály stabilizace u termínových kontraktů na americké indexy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK