"Dohodli jsme se na rázném postupu při řešení hrozeb, kterým čelí světová ekonomika. Tyto hrozby zahrnují rizika kolem státních dluhů, křehkost finančního systému, ochabování hospodářského růstu a vysokou nezaměstnanost," píše se v komuniké ze zasedání IMFC, který je hlavním poradním orgánem Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Finanční představitelé jsou podle IMFC povzbuzeni připraveností zástupců eurozóny učinit to, co je zapotřebí k vyřešení krize v tomto regionu. MMF je podle komuniké připraven toto úsilí podpořit. Fond se již podílí na finanční pomoci Řecku, Portugalsku a Irsku, připomněla agentura AP.
Americký ministr financí Timothy Geithner dnes uvedl, že evropské vlády by měly v rámci boje s dluhovou krizí přikročit k ráznějším a rychlejším krokům a více spolupracovat s Evropskou centrální bankou (ECB). K většímu úsilí tlačí Evropu rovněž Čína.
Prezident ECB Jean-Claude Trichet v noci na dnešek prohlásil, že eurozóna je epicentrem celosvětové dluhové krize. Dodal, že situace je nyní vrtkavější než za krachu americké banky Lehman Brothers v roce 2008, protože trhy přestaly věřit, že klíčové země se nemohou dostat do platební neschopnosti.
Skupina G20 tento týden slíbila, že učiní vše pro to, aby dluhová krize v eurozóně neohrozila stabilitu bank a finančního systému. Centrální banky zemí G20 budou nadále dodávat komerčním bankám likviditu a zároveň pohlídají, aby finanční domy byly dostatečně kapitalizované.