Janukovyč prý v jednání s Ruskem dosáhl "podstatného pokroku"

25.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kyjev 25. září (ČTK) - Při sobotním jednání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče s ruským vedením, které bylo věnováno sporu o dovozní cenu ruského plynu, bylo dosaženo "podstatného pokroku". Oznámila to dnes na svých webových stránkách ukrajinská prezidentská kancelář. Konkrétní výsledky dohod lze prý očekávat v brzké budoucnosti.

Janukovyč v sobotu jednal v prezidentské rezidenci Zavidovo u Moskvy s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a premiérem Vladimirem Putinem o řešení víc než dvouletého sporu, jehož jádrem je dovozní cena ruského zemního plynu dojednaná v roce 2009. Kyjev tvrdí, že cena je nespravedlivě vysoká a neodpovídá pravidlům, jež Rusko uplatňuje v cenových doložkách s jinými evropskými státy. Moskva námitky Kyjeva odmítá.

"Při jednání bylo dosaženo podstatného pokroku, který opravňuje k naději, že v nejbližší době bude dosaženo konkrétních výsledků, jež budou odpovídat zájmům obou zemí," uvedla v prohlášení Janukovyčova kancelář. Podstatu pokroku kancelář neupřesnila, dodala jen, že v říjnu se na Ukrajině uskuteční schůze mezivládní ukrajinsko-ruské komise.

Ruská strana výsledky jednání komentovala ústy kremelské mluvčí Natalji Timakovové. Mluvčí ohlásila dosažení "určitých dohod", které se opírají o diskusi šéfa ruského monopolu Gazprom Alexeje Millera s ukrajinským ministrem energetiky Jurijem Bojkem. "V otázce tarifů pro přepravu plynu na Ukrajinu bylo dosaženo podstatného pokroku, který umožní uzavření příslušných dohod," řekl Timakovová.

Jednání v Zavidovu bylo dlouho zahaleno neproniknutelným mlčením na ruské i ukrajinské straně. Ukrajinský tisk rozhovory označoval za "osudové", ale neskrýval obavy, že Janukovyč může být ze strany svých hostitelů vystaven nekompromisním ultimátům.

Podle ukrajinských analytiků má Moskva v úmyslu vyměnit snížení ceny za ovládnutí ukrajinského systému tranzitních plynovodů, jak se to už stalo v sousedním Bělorusku. Spolu s nově vybudovaným plynovodem Nord Stream by tak Rusko mělo pod kontrolou prakticky všechny hlavní trasy pro přepravu plynu evropským zákazníkům.

Tajným trumfem Kremlu může být i celní unie, která zatím spojuje Rusko jen s Běloruskem a Kazachstánem. Rusko dlouhodobě usiluje o zapojení Ukrajiny v naději, že integrace do postsovětského ekonomického prostoru zbaví Kyjev naděje na těsnější spolupráci s Evropskou unií. Právě vytvoření širší bezcelní zóny by podle ruských komentátorů mohlo být projektem, který Rusko nabídne Ukrajině výměnou za nižší ceny plynu.

jas dp

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK