Studenti si musí přivydělávat i v průběhu roku

16.09.2003 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jen velmi malá část studentů má to štěstí (nebo smůlu?) že přijdou za rodičema a řeknou "dej". Nikoliv. Trend výchovy je jasný: Rodiče platí ubytování, dopravu, stravu. Další výdaje např. na mobil, oblečení, zábavu si musí studenti pokrýt sami. Jak? Třeba pravidelnou brigádou během semestru.

A je to tak dobře. I pro potomky movitých rodičů je to výchovné. Ono je jednoduché dávat mladému člověku měsíčně 10 i více tisíc. Ale on si na to pak snadno studentík zvyká a velmi těžko a jen nerad se takových výsad vzdává. Proto není od věci kapesné spíše nižší a na "požitky", nebo přesněji zbytné věci ať si mladí lidé vydělají sami. Ono ale není tak jednoduché pro mnohé rodiče ani vyplácet kapesné na základní potřeby. Jednoduchým výpočtem docházíme k poměrně vysokým částkám:

Ubytování na kolejích

od 1 000 měsíčně

    (Ubytování na privátu

od 1 500 měsíčně)

Doprava (MHD, vlak, bus)

min 500 měsíčně

Strava (menza)

min 500 měsíčně

Ostatní strava

min 1000 měsíčně

 

min 3 000 měsíčně!

Hrubý propočet ukazuje, že i v těch velmi úsporných  variantách student stojí rodiče měsíčně 3 000 měsíčně (30 000 ročně, 150 000 za 5 let studia). To může být částka pro rodinný rozpočet neúnosná. Studentům opravdu nezbývá, než se poohlédnout po brigádě v průběhu školního roku nebo semestru.

Jakou má student možnost? Pokud pomineme hledání práce nebo brigády přes známé nebo na doporučení známých a kamarádů, pak je tu nejoblíbenější možnost: internet. Existuje mnoho stránek, které studentům radí kde, jak za kolik se dá brigádničit. I na našich stránkách student.finance.cz máte mnoho možností jak se s problematikou nejen brigád seznámit blíže.

To, co asi studenta zajímá nejvíce je výdělek. Zde už to nebude tak slavné. Internetové nabídky pracovních agentur nenabídnou více než 50, max. 60 korun za hodinu práce. Obvykle se jedná o práce nekvalifikované, ale i tak představa osmi hodin úklidu kanceláří a výdělku sotva na jeden dobíjecí kupon na mobil v hodnotě 400 korun je děsná.

Když propočítáme možnost studenta na cca 10 dní v měsíci, 8 hodinovou pracovní dobu, tak si student  nepřivydělá více než 4 000. Nezdá se to mnoho, ale jako přivýdělek na mobil, oblečení, zábavu se částka 4 000 zdá celkem dostatečnou.

Mnozí studenti se zasmějí: "4 000? To je tak na týden!" Nebo naopak: "4 000? Kde bych to vzal!" Širší průzkum potřeb studentů, jejich příjmů a výdajů neexistuje, ale podle zkušeností a informací od studentů  jsou zde uváděná čísla přibližně odpovídající realitě dnešních mladých lidí trávících první roky dospělosti studiem.

Autor článku

Pavel Nesejt  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky