Pražská burza dnes rostla o 4,35 procenta, nejvíce v Evropě

26.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. září (ČTK) - Pražská burza dnes částečně korigovala ztráty z uplynulého týdne a po delší době výrazně posílila, její růst byl nejvyšší v Evropě. Hlavní index PX přidal 4,35 procenta na 901,7 bodu. O bezmála 12 procent přidaly akcie Erste Group Bank, se ztrátou uzavřely seanci jen akcie telekomunikační společnosti Telefónica. Vyplývá to z výsledků burzy.

"Panické prodeje byly v úvodu týdne vystřídány panickými nákupy, nicméně rozkolísanost a nervozita na trzích zůstává nadále vysoká," uvedl analytik Fio banky Josef Dudek. Pražský index je dnes se svým ziskem evropským premiantem, doplnil analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič. Velkou část růstu lze podle něj přičíst pátečnímu dřívějšímu uzavření pražské burzy proti většině západních trhů. Akcie Erste tak v pátek v Praze nezachytily zlepšení nálady a uzavřely o několik procent slabší než ve Vídni.

Právě akcie Erste se dnes nejvíce těžily z opadnutí obav o osud bankovního sektoru a v Praze přidávaly během dne až téměř 20 procent. Nakonec uzavřely se "skromnějším" růstem o skoro 12 procent na 456 korunách. Silně rostly také akcie dalších finančních titulů, Komerční banka posílila o 6,69 procenta na 3190 Kč, pojišťovna VIG o necelá čtyři procenta na 654 korun.

Mírně oslabily pouze akcie Telefóniky ČR, ztratily 0,55 procenta na 382 korun. Předchozí ztráty umazávaly i energetické tituly, ČEZ přidal více než tři procenta na rovných 700 korun, cenné papíry těžební NWR si polepšily o skoro pět procent na 133,10 koruny, poznamenal Dudek.

Evropské burzy otevřely do nového týdne poklesem, který ale brzy kompenzovaly díky ziskům zejména finančního sektoru. Investory podle Adamkoviče potěšila slova několika evropských představitelů o nutnosti izolovat řecký problém, aby se panika nerozšířila do dalších zemí unie. Politická prohlášení však nezlepšila výhled pro evropskou a světovou ekonomiku. Cyklické sektory jako automobilky, těžební a ropné společnosti nebo průmysl jsou tak stále pod prodejním tlakem kvůli obavám ze zhoršení finančních výsledků, podotkl Adamkovič.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK