Dow Jonesův index vzrostl o 272,38 bodu a den uzavřel vyšší o 2,53 procenta na 11.043,86 bodu. Širší index S&P 500 přidal 2,33 procenta na 1162,95 bodu, index Nasdaq Composite zpevnil o 1,35 procenta na 2516,69 bodu. Zisky se zvýšily těsně před koncem obchodování, kdy televize CNBC s odkazem na své zdroje napsala, že v Evropě zřejmě vzniká zvláštní fond pro eurozónu.
Největší zisky si připsaly akcie bank, které jsou na informace o situaci v eurozóně velmi citlivé. Plán, který eurozóna chystá, podle zdrojů pomůže i bankám. Ty by nejvíce doplatily na odpisy řeckého dluhu, o nichž se nyní v eurozóně uvažuje. Některé zdroje totiž tvrdí, že se počítá s odpisem až poloviny řeckého dluhu.
Investoři se ale do žádných velkých nákupů nepouštěli, protože zprávy o pokročilém jednání ohledně zvýšení kapacity evropského záchranného fondu EFSF nejsou jednoznačné a často si protiřečí. Právě vývoj v Evropě má ale na americké trhy značný vliv; Dow Jonesův index kvůli dohadům o blížícím se bankrotu Řecka za minulý týden oslabil nejvíce od října 2008.
"Vzhledem k tomu, jak se trhy chovají v posledních dvou měsících, mají všichni zájem o nejvágnější informace a dohady. Ať už se dohodne cokoliv, bude to přijato příznivě," myslí si prezident finanční společnosti Addison Capital Michael Church.
Zájem byl v pondělí také o akcie výrobce letecké techniky Boeing, které si připsaly 4,2 procenta na 62,01 USD. Firma předala prvnímu zákazníkovi svůj nový dopravní letoun Dreamliner, na který se dlouho čekalo. Výrazně zpevnily také akcie finančního konglomerátu Berkshire Hathaway, kterým pomohla zpráva, že firma začne odkupovat vlastní akcie. Jejich kurz se po zprávě zvýšil o 8,6 procenta.
Nedařilo se společnosti Apple, která oslabila o 0,3 procenta. Vliv na pokles jejích akcií měl komentář jednoho z analytiků, podle něhož výrobce telefonů iPhone a tabletů iPad snižuje objem součástek od dodavatelů, a to právě kvůli tomu, že klesá odbyt tabletů. Akcie firmy proto odepsaly kolem 0,3 procenta na 403,17 USD, během dne ale ztrácely podstatně víc.
Na devizových trzích díky zprávám o pokroku v jednáních o řešení dluhové krize v eurozóně zpevňovala především jednotná evropská měna euro. Žádné velké zisky ale nezaznamenala, spíš jen smazávala ztráty, které utrpěla v předchozích dnech. Určitému tlaku ale euro podle analytiků čelí dál, neboť zprávy o pokroku v jednáních jsou neoficiální. Peníze do zvláštního fondu, o němž hovořila CNBC, mají pocházet ze záchranného fondu EFSF.
Euro proti dolaru smazalo téměř všechny ztráty a prodávalo se za zhruba 1,3960 USD. Během pondělního asijského obchodování přitom spadlo až na 1,3360 USD, což bylo nové osmiměsíční minimum. Vůči japonskému jenu euro oslabilo o 0,1 procenta na 103,18 JPY, dolar k jenu odepsal 0,2 procenta a pohyboval se kolem 76,46 JPY.