Předběžné šetření zarazil už v lednu letošního roku Krajský soud v Brně. ÚOHS tehdy u soudu argumentoval tím, že Telefónica 02 předání informací zdržovala, ačkoli měla většinu k dispozici, protože je musí každoročně předkládat svému sektorovému regulátorovi, tedy Českému telekomunikačnímu úřadu.
Úřad následně s firmou zahájil správní řízení. Podezřívá ji ze zneužití dominantního postavení na trhu přístupu k internetu prostřednictvím širokopásmových technologií ADSL. Firmu podezírá z možného porušení českých i unijních právních předpisů.
NSS nyní potvrdil, že ÚOHS může vést předběžná šetření, ve kterých shromažďuje podklady a argumenty pro případné zahájení správního řízení, jeho postup ale musí být přiměřený, což se v daném případě nestalo. Účelem šetření je podle soudu "případné prvotní ověření podnětů" či zjištění nasvědčujících možnému porušení zákona.
"Účelem předběžného šetření naopak není shromažďování veškerých podkladů pro konečné posouzení otázky, zda došlo ke spáchání soutěžního deliktu a kdo ho spáchal, předběžné šetření tedy nemá nahrazovat správní řízení o tomto deliktu, a zbavovat tak soutěžitele práv, která by jim v tomto řízení příslušela," řekl ČTK mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Podle ní pokud předběžné šetření svým rozsahem a zaměřením překročí tento zákonem vymezený rámec, mohou se firmy domáhat soudní ochrany žalobou podobně jako to učinila Telefónica O2.
V řízení, které ÚOHS s firmou vede, se zabývá zejména stlačováním marží (tzv. margin squeeze). To znamená, že případný dominant nastaví na navazujícím maloobchodním trhu takové ceny vlastního produktu, že ostatní mu nejsou schopni se svou nabídkou konkurovat.
Telefónica dosud tvrdila, že k zahájení řízení není důvod, protože dle analýzy ČTÚ je trh širokopásmového přístupu k internetu vysoce konkurenční a nepůsobí na něm žádný dominantní hráč.