Nejvíce žádostí o dotaci v prvních šesti měsících letošního roku zaslali podobně jako loni podnikatelé z Jihomoravského kraje, a to 275 v celkové výši 2,75 miliardy korun. Další v pořadí s téměř 200 žádostmi skončily Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejžádanějším z otevřených programů byl v prvním pololetí program ICT v podnicích, do kterého přišlo 404 plných žádostí.
"Díky systémovým změnám se za poslední rok podařilo výrazně omezit administrativu spojenou s dotacemi a jejich podání, zpracování i vyplácení je teď mnohem rychlejší," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Zájem o dotace se odvíjí od toho, které programy mají právě otevřené výzvy k předkládání žádostí o dotaci, řekl ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje MPO Petr Očko. "Právě teď je možné přihlásit se o podporu například na založení školicího střediska, na marketingovou prezentaci firmy v zahraničí nebo na zajištění poradenských služeb," uvedl Očko.
Ministerstvo podle Očka také prodloužilo termíny pro zaregistrování nových projektů takzvaných center strategických služeb, což využijí například vývojáři softwaru. Otevřen má být rovněž program Inovace, ze kterého budou podnikatelé moci podpořit například zavádění nových výrobků.
V rámci OPPI poskytuje Česko finanční podporu hlavně malým a středním firmám. Většinu peněz dostávají z Evropské unie, asi 15 procent jde ze státního rozpočtu. Řídicím orgánem operačního programu je MPO, dotace zprostředkuje CzechInvest.