Sněmovna schválila novelu loterijního zákona, kterou jí vrátil Senát, 6. září. Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS) to tehdy označil za "velké vítězství starostů, protože obce a města získávají de facto absolutní pravomoci při regulaci hazardu na svém území".
Pro Senátem navrženou verzi hlasovali poslanci napříč stranami s výjimkou Věcí veřejných. Poslanci této strany hlasovali proti, pouze ministr školství Josef Dobeš byl pro.
Senát poslancům novelu vrátil, protože podle senátorů obsahovala chyby. Například snižovala pravomoc obcí, protože by zrušila platnost obecních vyhlášek, které regulují klasické hrací automaty. Některá další ustanovení byla navíc retroaktivní, protože měla platit již od letošního 1. července.
Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterijním terminálům, zkracuje novela z dosavadních deseti na tři roky. Nově se sjednotí odvody z výnosů hazardu z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. To má podle ministerstva financí zabránit tomu, aby se loterijní firmy štěpily na menší a spadaly do nižších odvodů. U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí.
Zákon zakazuje reklamu a podporu nepovolených loterií. Sněmovnou při původním schvalování letos v červnu neprošel kritizovaný návrh, který přikazoval poskytovatelům připojení k internetu, aby znemožnili přístup na webové stránky s nabídkou hazardu provozované bez povolení. Zakázaný měl být i přístup na stránky, které takový hazard propagují.
Na návrh senátorů byl do novely vložen i pozměňovací návrh, se kterým přišel Svaz měst a obcí ČR. Tento návrh řeší vyměřování místních poplatků pro hrací automaty povolené před 1. lednem příštího roku. Novela je totiž stanovuje až od 1. ledna 2012, do té doby by se na ně nevztahovala žádná úprava. Svaz proto navrhl, aby se vyměřovaly podle dosavadních právních předpisů.