Řecký premiér Jorgos Papandreu podle ministra pošle této skupině dopis nastiňující nová úsporná opatření. Premiér dnes prohlásil, že Řecko splní všechny své závazky vůči mezinárodním věřitelům.
Trojka od Atén požadovala písemné ujištění, že Řecko učiní potřebné kroky ke splnění podmínek finanční pomoci. Řecký parlament bude podle ministra o nových úsporách hlasovat do konce příštího měsíce.
Řecko potřebuje příští měsíc získat dalších osm miliard eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnuté finanční pomoci, jinak mu dojdou peníze. "Výplata (této tranše finanční pomoci) se uskuteční a uskuteční se včas," prohlásil ministr.
Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn v pondělí upozornil, že Řecko má nyní poslední šanci zachránit svou ekonomiku před krachem. Atény podle něj musí splnit všechna kriteria, aby další peníze z finanční pomoci získaly. Venizelos již o víkendu přislíbil, že jeho země učiní vše, co bude zapotřebí, aby se vyhnula platební neschopnosti a zůstala součástí eurozóny.
Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.
Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu a vyvolává protesty obyvatel Řecka.