Odměna správce Sazky z jejího prodeje bude 30 až 35 milionů Kč

27.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. září (ČTK) - Odměna insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky z prodeje zkrachovalé loterijní firmy se bude pohybovat zhruba mezi 30 až 35 miliony korun. "Odměna správce vyplývá z vyhlášky o odměňování insolvenčních správců, přibližně se může v tomto rozmezí pohybovat," řekla dnes ČTK Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Sazku v pondělí oficiálně získaly skupiny PPF a KKCG, které za ni ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč.

V příštích dnech a týdnech by se měly vypořádávat dluhy loterijní firmy. Podle právníka Martina Lišky jsou v těchto případech v první řadě v plné výši uspokojeni zajištění věřitelé, tedy ti, kteří mají vůči prodávanému majetku firmy nějaké zajišťovací nebo zástavní právo. Uspokojují se postupně podle doby vzniku zástavy. Od jejich pohledávky se pouze odečte poměrná výše odměny insolvenčního správce a náklady spojené se zpeněžením, udržováním a správou majetku.

Po uspokojení zajištěných věřitelů přicházejí na řadu pohledávky za majetkovou podstatou. Tam patří odměna a výdaje správce, náklady spojené se spravováním a udržováním podstaty, daně v průběhu insolvenčního řízení, sociální a zdravotní pojistné a zaměstnanecké nároky v průběhu insolvenčního řízení. Pokud by tyto nároky zbylá částka plně nepokryla, uspokojují se poměrně.

Poté se zbytek výtěžku podle výše přihlášených pohledávek rozdělí mezi přihlášené věřitele, dodal Liška.

Server iDnes.cz s poukazem na Český rozhlas Radiožurnál napsal, že zajištění věřitelé mají v Sazce zhruba 500 milionů Kč. Zbytek pohledávek drží nezajištění věřitelé, jde zhruba o více než deset miliard korun. Celkem tři čtvrtiny zajištěných pohledávek drží skupiny PPF a KKCG, podle iDnes by měly získat z dluhů ze Sazky 375 milionů korun.

Tichá označila tyto informace za spekulace. "Toto ještě nikdo nepropočítal, je to živý organismus, který se stále vyvíjí, je tam ještě mnoho nevyjasněných obchodních vztahů, incidenčních žalob a dalších faktorů, které mohou výpočet ovlivnit. Navíc konkurz stále běží a doba, kdy bude správce peníze získané za podnik Sazka rozdělovat, je zatím příliš vzdálená. Je to dělení medvěda, který ještě běhá po lese, účet není ještě ukončen," dodala.

Cupka podepsal v pondělí smlouvu s vítězem soutěže poté, co věřitelský výbor uzavření smlouvy o prodeji schválil. Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost této smlouvy. Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru, navrhla insolvenčnímu soudu zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK