Komisaři provedli v Česku kontroly u společnosti RWE Transgas, která je součástí německého energetického gigantu RWE, a firmy Vemex, která patří pod Gazprom prostřednictvím Gazprom Germania. Dalšími vyšetřovanými společnostmi jsou podle informací tisku německý E.ON Ruhrgas a rakouská OMV. Komisaři pravděpodobně navštívili i slovenský SPP a další firmy v Polsku a Maďarsku.
Gazprom uvedl, že Evropská komise jej o žádných svých podezřeních na nekalé praktiky neinformovala a že samotné razie ještě neznamenají obvinění z porušování zákonů hospodářské soutěže. Ruský monopolní vývozce plynu dodal, že bude s úřady EU na vyšetřování plně spolupracovat.
Evropští komisaři uskutečnili v úterý razie v deseti zemích střední a východní Evropy kvůli podezření, že si dodavatelé, přepravci a distributoři plynu mohli trh rozdělit dohodami, které jsou v rozporu s unijním právem. Díky tomu by pak mohli stanovovat neúměrně vysoké ceny.
Zdroj z Gazpromu agentuře Reuters řekl, že analyzovat výsledky kontrol poboček Gazpromu v regionu a vyvodit z toho důsledky může komisi trvat i několik let a společnosti hrozí maximálně pokuta. Zdroj naznačil, že krok komise může souviset s tím, že Gazprom tento měsíc podepsal se západoevropskými společnostmi Eni, EdF a Wintershall dohodu o novém plynovodu South Stream, který má přivádět plyn do jižní a střední Evropy po dně Černého moře. Plynovod je hlavním konkurentem evropského projektu Nabucco.
Gazprom v úterý potvrdil že komisaři navštívili jeho dceřiné firmy v Německu, České republice a Litvě. Dnes oznámila kontrolu z Bruselu bulharská firma Overgas, kterou Gazprom vlastní z 50 procent. Kromě Overgasu šli inspektoři do státních podniků Bulgargaz a Bulgartransgaz.