Mise věřitelů je zpět v Řecku, čelí ale protestům úředníků

29.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Atény 29. září (ČTK) - Do Atén se vrátila mise mezinárodních věřitelů, aby pokračovala v práci, kterou přerušila začátkem září. Věřitelé se ale setkali s tvrdým odporem úředníků, kteří blokují vstup do budovy ministerstva financí a dalších státních úřadů. Právě státních zaměstnanců se totiž nejvíce dotknou další úsporná opatření, která věřitelé po Řecku požadují výměnou za uvolnění další tranše pomoci.

"Vezměte si svůj úvěr a jděte!" křičeli před budovou ministerstva financí jeho zaměstnanci. Podobné protesty se podle agentury Reuters odehrávají před ministerstvy vnitra, spravedlnosti, práce, zdravotnictví i zemědělství. Zástupci odborové organizace ADEDY tvrdí, že lidé už další úspory nesnesou.

Řecku hrozí, že pokud nedostane další část úvěru, už v polovině října mu dojdou peníze a nebude moci vyplácet například důchody nebo mzdy státním zaměstnancům. Případná platební neschopnost, kterou by pak země vyhlásila, by patrně ohrozila finanční zdraví několika evropských bank. V krizi by se tak mohl ocitnout celý globální finanční systém.

Mise věřitelů, která je složena ze zástupců Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské komise (EK) a Evropské centrální banky (ECB), pravidelně kontroluje plnění podmínek nutných k čerpání úvěru. Takzvaná "trojka", jak se misi také říká, zjistila, že země dohodnuté podmínky neplní, a 2. září proto nečekaně práci přerušila. Řecká vláda pak narychlo schválila další tvrdé úspory.

"Dnes dochází k okupaci. Do naší země se vrací 'trojka' a nás čekají nová barbarská opatření," uvedli odboráři. Ti chtějí v nadcházejících týdnech protestní akce vystupňovat, což může nepříznivě ovlivnit rozhodování poslanců. Další úspory, které schválil kabinet, totiž čekají na schválení v parlamentu.

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Země dostala zatím pět tranší, o té další se právě jedná. Šestá tranše má být v objemu šesti miliard eur. Řecko je první zemí eurozóny, která o finanční pomoc požádala, později se přidalo Irsko a Portugalsko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK