Města mohou výši daně z nemovitosti ovlivnit úpravou základní sazby a od roku 2008 i stanovením takzvaného místního koeficientu. Liberec upravil základní sazbu vyhláškou z roku 2002, podle níž byla sazba odstupňovaná, nejvíc platili vlastníci domů a bytů v centru, nejméně v okrajových částech, jako jsou Radčice, Krásná Studánka nebo Ostašov. Podle finančního úřadu byla ale situace značně nepřehledná. Novela sjednotila koeficient základní sazby na 3,5 bez ohledu na část města a pro městskou část Vratislavice stanovila sazbu 2,5. Místní koeficient dva celou daň ještě zdvojnásobí.
Výběr daně z nemovitosti v Liberci v přepočtu na obyvatele, je podle informací z ministerstva financí mezi statutárními městy jedním z nejnižších. Každý Liberečan platil loni v průměru 576 korun, menší daň z nemovitosti platili obyvatelé Havířova nebo Českých Budějovic, naopak v nedalekém Hradci Králové měli daň více než trojnásobnou. Hradec Králové vybral loni na dani z nemovitosti 162 milionů korun, zhruba stejně velký Liberec jen 58,5 milionu a letos to nebude lepší, podmínky se totiž neměnily. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce (Liberec občanům), který návrh předkládal, tak bude nyní daň v Liberci s ostatními srovnatelná.
Zvýšením daně z nemovitosti by město mohlo získat do rozpočtu podle odhadů 115 milionů korun, což je více než dvojnásobek toho, co vybere letos. "Daň z nemovitosti je jediným daňovým příjmem, který můžeme ovlivnit a je jednou z mála možností, jak zvýšit příjmy města," řekl Šolc. Město podle něj musí v příštím roce počítat s poklesem daňových příjmů a už nemá co prodávat, bude ale potřebovat peníze na spolufinancování projektů, na něž získalo evropské dotace. "Je to nejméně bolestivá cesta, kterou můžeme k sanaci našeho rozpočtu použít," poznamenal Šolc.