Akcie v Japonsku dál klesají, kvůli Řecku je slabší také euro

03.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 3. října (ČTK) - Japonské akcie zahájily týden dalším poklesem, který je reakcí na horší vyhlídky evropské i globální ekonomiky a z části také na zprávy, podle nichž Řecko letos nesníží rozpočtový deficit tak, jak se zavázalo. Ze stejného důvodu pokračuje v poklesu také euro, jehož kurz k dolaru spadl na nové osmiměsíční minimum.

Hlavní index Nikkei 225 klesl o 154,81 bodu a den uzavřel slabší o 1,8 procenta na hodnotě 8545,48 bodu. Širší index Topix odepsal 1,9 procenta na 747,11 bodu.

Řecké ministerstvo financí v neděli uvedlo, že rozpočtový deficit letos dosáhne 8,5 procenta, namísto plánovaných 7,6 procenta. Deficit v příštím roce by sice měl splňovat nominální cíl 14,6 miliardy eur, v procentuálním vyjádření ale bude schodek opět vyšší, než Řecko slíbilo.

Na devizových trzích v poklesu pokračuje euro, jehož se zbavují velké investiční fondy. Analytici se domnívají, že po zprávách z Řecka bude euro v poklesu pokračovat i v nadcházejících dnech. Nepříznivé vyhlídky, která má před sebou eurozóna, obchodníky nutí zbavovat se rizikovějších investic aktiv a místo nich nakupovat bezpečnější aktiva.

"Bankrot Řecka je svým způsobem Pandořina skříňka, kterou nechce nikdo otevřít. Přestože se zdá, že některé trhy už takovou možnost promítly do cen, pokud by se to stalo, pak to vypadá, že euro má před sebou ještě další pokles," řekl analytik devizového trhu v bance Tokyo-Mitsubishi UFJ Teppei Ino.

Euro k dolaru oslabilo o půl procenta na 1,3320 USD, za celé září přitom oslabilo zhruba o sedm procent. To byl nejvýraznější měsíční propad od loňského listopadu. Dolar vůči japonskému jenu zůstal bez větších změn na 77,27 JPY. Takzvaný dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidal 0,7 procenta na 79,092 bodu. Je tudíž nejvýše od února.

V poklesu pokračuje také australský dolar, který je k dolaru americkému nejníže za deset měsíců. Na jeho propadu se podílí fakt, že patří mezi takzvané komoditní měny. To jsou měny zemí, které patří k hlavním vývozcům komodit. Ceny komodit ale poslední dobou prudce zlevňují, a to právě kvůli nepříznivým vyhlídkám globální ekonomiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK