"Díky nové technologii jsme schopni zpracovávat hi-tech materiál, dodávat do nových odvětví, pro která jsme nepracovali, a v uzavřeném výrobním cyklu produkovat hotové výrobky," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.
Kijonková uvedla, že už před zahájením trvalého provozu linky měla společnost Vítkovice Hammering vyprodáno více než 60 procent své kapacity. Zhruba třetina výrobků bude směřovat k oběma výrobcům bezešvých vysokotlakých ocelových láhví v rámci skupiny Vítkovice Machinery Group. Podstatná část produkce půjde na export, kromě Evropy také do Ruska, Indie nebo Jižní Ameriky.
"Provoz je řízený počítačově a je plně automatizovaný. Efektivita výroby se díky tomu blíží myslitelnému maximu," řekla Kijonková. Společnost Vítkovice Hammering ze skupiny strojírenských Vítkovic, která linku provozuje, chce do roku 2015 dostat roční produkci linky až na 100.000 tun kovaných výrobků.
Guvernér České národní banky Miroslav Singer řekl, že pro Vítkovice i město Ostravu má investice velký rozměr. "Je to ukázka toho, že existují firmy, které prosperují, investují, snaží se a rozvíjejí se. Mám z toho jenom radost," řekl Singer.
Rychlokovárna užívá k vytápění karuselové pece zemní plyn, hořáky mají snížený obsah oxidu dusíku ve spalinách a zbytkové teplo se dále využívá. Provoz téměř nezatěžuje okolí hlukem, uvedla mluvčí.
vpl mol