Českým hutím se daří, tržby v pololetí vzrostly o čtvrtinu

03.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. října (ČTK) - České hutnictví v letošním prvním pololetí znovu začalo stabilně růst po krizi před dvěma roky. Tržby hutních podniků se meziročně zvýšily o čtvrtinu na 55 miliard korun. Objem výroby vzrostl v prvním pololetí o pět procent. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo Hutnictví železa sdružující přední hutnické podniky v Česku.

Vážná krize postihla tuzemské hutě v roce 2009, kdy jejich výroba klesla o téměř třetinu a podniky se propadly do miliardových ztrát. Mírné oživení pak nastalo v loňském roce a letos vzrostl počet zakázek, což firmám pomohlo zlepšit hospodářské výsledky z loňského roku. České hutnické podniky v pololetí vykázaly účetní hospodářský výsledek 1,7 miliardy korun, to je proti stejnému období loni růst o více než 50 procent.

"Vývoj v prvním pololetí 2011 lze v meziročním srovnání v průměru hodnotit pozitivně. Vzrostly dodávky, zlepšily se ekonomické ukazatele, zvýšil se objem zakázek, i když obojí ještě nedosáhlo předkrizové úrovně roku 2008," uvedl Miroslav Svoboda z Hutnictví železa. Pozitivně podle něj na vývoj v oboru působil export do Německa, firmám ale zároveň s ohledem na další ekonomický rozvoj dělají vrásky finanční problémy zemí jižní Evropy.

Dodávky hutních výrobků na zahraniční trhy vzrostly v pololetí o tři procenta. Tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o 36 procent na 21 miliard korun.

Objem výroby válcovaného materiálu vzrostl o 1,4 procenta. Produkce ocelových trubek se zvýšila o 9,3 procenta. Svařovaných trubek se v pololetí vyrobilo o 2,6 procenta méně než před rokem. Nejslabším článkem v odběratelské sféře je nadále stavebnictví. Tahounem je naopak automobilový průmysl, kterému se daří díky růstu objednávek z Číny, Indie a dalších východních zemí.

Podle Svobody se ceny v oborech ocelářské výroby v prvním pololetí zvýšily o sedm procent. "Růst cen v tomto období byl vyvolán nejen postupným růstem poptávky, ale i opětovným růstem cen energií a materiálů," uvedl. Meziročně rostly také ceny železné rudy, uhlí a zemního plynu.

Průměrný počet zaměstnanců v českém hutnictví v pololetí klesl o šest procent. Rostly však mzdy, a sice o 6,5 procenta.

"Nadále zůstává nízká úroveň poptávky od domácích výrobců. Pro další vývoj bude důležité oživení zejména v Evropě, kam směřuje rozhodující část výroby. To může být negativně ovlivněno úspornými programy jednotlivých zemí," poznamenal Svoboda.

Hutnictví železa sdružuje mimo jiné podniky ArcelorMittal Ostrava, Evraz Vítkovice Steel nebo Třinecké železárny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK