"Záchranný fond eurozóny musí být co nejsilnější, eurozóna musí posílit své banky a musí ukončit spekulace - musí rozhodnout, co udělá s Řeckem a držet se toho," řekl Osborne před dnešním zasedáním ministrů financí eurozóny. "Tuto krizi je zapotřebí řešit ihned," řekl Osborne, který současně vyjádřil uspokojení nad tím, že Británie nepřijala euro.
Zdůraznil ale, že vyřešení dluhové krize by bylo pro britskou ekonomiku největší vzpruhou. V rozhlasovém rozhovoru dnes ráno zdůraznil, že řešení dluhové krize je potřeba najít do listopadové schůzky skupiny G20. Nezdar v tomto směru by byl "hrozný nejen pro Británii, nejen pro Evropu, ale pro celou světovou ekonomiku".
Osborne zdůraznil, že přes pomalejší ekonomický růst neustoupí od plánu rozsáhlých rozpočtových škrtů. Vyloučil "dočasné snížení daní i vyšší státní výdaje", které jsou podle něj "dvěma stranami stejné mince". "Nemůžete se dostat z dluhu dalšími půjčkami," řekl.
V rámci prorůstových snah ale oznámil, že vláda dá k dispozici 805 milionů liber (23 miliard korun) na to, aby místní správy nemusely zvyšovat lokální daně. Současně chce vláda usnadnit přístup malých firem k úvěrům. Osborne neuvedl podrobnosti plánu, ale podle britských komentátorů bude vláda zřejmě ručit za půjčky malým podnikům.
Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů začala po volbách loni v květnu prosazovat program rozsáhlých škrtů ve snaze snížit vysoký rozpočtový schodek. I když největší část škrtů v rozsahu 81 miliard liber (2,3 bilionu korun) během čtyř let teprve dopadne, už nyní se objevují obavy, že mají vliv na ekonomický růst, který se ve druhém čtvrtletí snížil na 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Mezinárodní měnový fond upozornil, že růst se může ještě zpomalit, a vyzval vládu, aby v takovém případě zvážila zmírnění úsporného programu.
Škrty již také vyvolaly několik rozsáhlých protestů, které v případě univerzitního školného vedlo i k násilným střetům.
Osborne dnes prohlásil, že za nynější ekonomické problémy země mohou "katastrofální chyby" předcházejících labouristických vlád, ale také banky, které "zklamaly své zákazníky, zklamaly své akcionáře a zklamaly tuto zemi".