V září Irák vyvážel v průměru 2,1 milionu b/d a na výrazně vyšší úroveň by se měl posunout hned od 1. ledna. To bude uveden do provozu první irácký plovoucí terminál, jeden ze tří, které nyní země buduje. Terminály budou plnit tankery ropou z rostoucí těžby na rozlehlých polích v jižním Iráku.
Irák po letech konfliktů obnovuje infrastrukturu pro těžbu ropy, která je klíčovým prvkem plánu zvýšit do roku 2017 těžbu na 12 milionů b/d, tedy asi na čtyřnásobek současného stavu. Ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí však nedávno řekl, že přiměřenější bude zvýšit produkci na stabilních osm milionů až 8,5 milionu barelů a dosažení cíle 12 milionů barelů prodloužit na období 13 až 14 let. Irák v posledních letech podepsal smlouvy na rozvoj ropných polí s předními světovými ropnými koncerny.
Irák je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), nemá však s ohledem na dlouhé období sankcí a válek určenu svou kvótu těžby. Růst irácké těžby tak může podkopávat snahu OPEC udržovat omezováním produkce nabídku a poptávku v rovnováze a podporovat ceny.
Irák měl kdysi kvótu na podobné úrovni jako sousední Írán, pro nějž nyní platí limit 3,34 milionu barelů denně. Iráčtí činitelé uvádějí, že Bagdád přijme kvótu, až produkce dosáhne čtyř milionů barelů za den.