Na navýšení reálné úvěrové kapacity na 440 miliard eur a na zvýšení pravomocí EFSF se eurozóna dohodla na mimořádném summitu v půlce července. Nyní probíhá ratifikace změn v jednotlivých zemích. Po jejím co nejrychlejším dokončení volali v posledních dnech a týdnech četní evropští politici. Je to prý nezbytné k znovuzískání důvěry trhů a pro boj s nekončící dluhovou krizí.
Poté, co změny schválilo Německo či Finsko je Slovensko kvůli odporu jedné z vládních stran považováno za největším možnou hrozbu či riziko. Kvůli ní se na Slovensku dokonce objevily spekulace o možné pádu současné vlády. Bratislava už dříve uvedla, že chce změny schvalovat jako poslední z eurozóny. Ještě nedávno se hovořilo o tom, že by to mohlo být případně až někdy v prosinci.
"Informoval jsem o tom, že to bude schvalované 11., nejpozději ale 14. (října), tedy ještě v tom týdnu před Evropskou radou," podotkl bez dalších podrobností slovenský ministr, který jinak nechtěl průběh jednání komentovat. Evropská rada, tedy unijní summit, se v Bruselu koná 17. a 18. října.