"Série obchodních dohod, které předkládám Kongresu, usnadní americkým firmám prodávat své zboží v Jižní Koreji, Kolumbii a Panamě a poskytne významný impulz našemu vývozu," uvedl Obama v doprovodném prohlášení. Obama obchodní dohody v předvolební kampani kritizoval a po svém nástupu je dala jeho vláda k ledu, nebo je začala znovu projednávat. Na předložení dohod vyvinul tlak až nový Kongres, v jehož Sněmovně reprezentantů mají od počátku roku většinu republikáni.
Vůdce republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor řekl, že sněmovna by měla dohody schválit příští týden. Zastánci volného obchodu odhadují, že díky dohodám vytvoří americká ekonomika až statisíce nových pracovních míst, odpůrci se obávají negativního dopadu na trh práce v důsledku zvýšení levného dovozu.
Dohody by měly zvýšit americký export o zhruba 13 miliard dolarů (244,5 miliardy Kč) ročně a vláda předpokládá, že díky tomu vzniknou desítky tisíc nových míst. Obama pojal předložení obchodních dohod jako součást své letošní snahy o revitalizaci stagnující ekonomiky, která se od ekonomické recese let 2008-09 není schopna zbavit vysoké nezaměstnanosti.
Dohodu s Kolumbií podepsaly USA už před téměř pěti lety. S Jižní Koreou a Panamou je vláda USA uzavřela v polovině roku 2007.
Obama s předložením dohod do Kongresu čekal, až se republikáni ve sněmovně zavážou hlasovat pro prodloužení programu na pomoc těm, kdo by mohli v důsledku uvolnění obchodu ztratit zaměstnání.
"Odklady byly sice nepřijatelně dlouhé a budou pravděpodobně stát pracovní místa, jsem ale rád, že Obamova administrativa konečně udělala to, co měla, a poslala je do Kongresu," řekl šéf sněmovny John Boehner. Dodal, že pro sněmovnu bude schválení těchto dohod prioritou.
Pondělní krok vlády by měl zajistit úspěch návštěvy jihokorejského prezidenta I Mjong-baka, který má do Washingtonu přijet 13. října. Dohoda s Jižní Koreou je největším obchodním paktem USA od sjednání Severoamerické dohody o volném obchodu v roce 1994. Na schválení dohod čekají američtí podnikatelé, zejména poté, co smlouvu o volném obchodě s Koreou uzavřela Evropská unie a Kanada sjednala obchodní pakt s Kolumbií.