Obchodníci podle ERÚ nepravdivým způsobem informují zákazníky o podmínkách dodávek elektřiny či plynu nebo o tom, za jakého dodavatele vystupují. Klienti pak bez dostatečného vyhodnocení podmínek podepisují smlouvy, které se později ukážou jako méně výhodné než ty původní.
U Českého energetického centra ERÚ zahajuje kontrolu dodržování energetického zákona v oblasti možného porušování povinností držitele licence na obchod s elektřinou a plynem. Zahájí také kontrolu zákona o ochraně spotřebitele ohledně možného porušení zákazu užívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik, uvedla mluvčí.
V některých postupech obchodníků shledal ERÚ možné znaky trestného činu podvodu. Prodejci podle sdělení zákazníků falšovali podpisy klientů na smlouvách sjednávaných ve prospěch společností České energetické centrum, Centropol Energy, České energetické centrum jih, X Energie a RSP Energy, uvedl regulátor. ERÚ již kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
"Ochrana zákazníka je jednou ze základních priorit Energetického regulačního úřadu. Pokud na trhu dochází k neetickému chování obchodníků, k závažnému porušování právních předpisů a v některých případech zřejmě i k páchání trestné činnosti, je povinností úřadu na tyto podněty odpovídajícím způsobem reagovat," uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Na problémy s takzvanými podomními prodejci elektřiny a plynu upozorňuje ERÚ dlouhodobě. Navzájem se z nekalých praktik obviňují i někteří účastníci trhu.
Centropol Energy nedávno přišel s návrhem, že sestaví takzvaný blacklist nespolehlivých prodejců energie. Konkurence ho za to tvrdě kritizovala. "Překvapuje nás, že s touto aktivitou přichází právě Centropol, který je největším odběratelem služeb od podomních obchodníků. Pokud vím, je za své neetické jednání již více jak dva roky silně kritizován nejen ze strany ERÚ, ale i SEI a mnoha podvedenými zákazníky," reagoval šéf Bohemia Energy Jiří Písařík.