Akcie banky Dexia díky naději na záchranu rostou o 10 procent

05.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Paříž 5. října (ČTK) - Akcie francouzsko-belgické banky Dexia dnes zahájily obchodování růstem o téměř deset procent díky zprávám, že pro ni vlády Francie a Belgie připravují záchranný plán. Dočasný belgický premiér Yves Leterme dnes připustil i znárodnění belgických bankovních operací problémové banky jako jednu z možností její záchrany.

"Jednou z možností posílení Dexia Bank Belgium je, v určitém okamžiku, zajištění, že ji převezme vláda," uvedl Leterme v rozhovoru pro belgickou rozhlasovou stanici Radio 1. Dodal, že garance, které plánuje Belgie bance poskytnout, nepředstavují pro zemi riziko. Případné znárodnění by sice ovlivnilo veřejný dluh země, růst by však byl nízký.

Guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer pak v jiném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 dodal, že francouzské banky jsou v dobrém stavu a centrální banky France a Belgie zajistí, aby Dexia měla dostatek likvidity. "Půjčíme Dexii tolik, kolik bude potřeba," řekl. Nazval rovněž za přehnané a nepřesné spekulace, že podpora banky by ohrozila úvěrový rating Francie, který je na nejvyšší úrovni AAA.

Francouzský ministr financí Francois Baroin pak dodal, že řešení situace banky by se mělo najít do čtvrtka. On sám považuje za nejsolidnější to řešení, do kterého by byly zahrnuty francouzské banky Caisse des Dépôts a Banque Postale.

Dexia se jako první banka v Evropě dostala do vážných potíží kvůli řecké dluhové krizi. Společnost je nadprůměrně zatížena úvěry v Řecku, jichž má 4,8 miliardy eur (119 miliard Kč), z toho 3,8 miliardy eur v těžce znehodnocených státních dluhopisech. Analytici odhadují, že Dexia by potřebovala ke splnění nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti dodatečný kapitál pět miliard eur.

Dexia už za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Poté byla nucena k úsporám a odprodejům aktivit včetně slovenské pobočky, kterou koupila česko-slovenská investiční společnost Penta Investments.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK