Senátní hospodářský výbor se postavil proti zvýšení DPH

05.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. října (ČTK) - Senátní hospodářský výbor se dnes podle očekávání postavil proti plánovanému zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z nynějších deseti na 14 procent. Výbor doporučil Senátu, aby na své schůzi zamítl vládní novelu, která daň od příštího roku zvyšuje. Vláda chce zvýšenou daní vybrat navíc zhruba 21 miliard korun, které mají nahradit výpadek ve výběrech na pojistném, způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů.

Pokud Senát novelu zákona o DPH zamítne, dostanou ji zpět poslanci, kteří o ní budou muset hlasovat znovu. Zatímco v Senátu má většinu opoziční ČSSD, která se zvýšením daně nesouhlasí, ve sněmovně má převahu vládní koalice. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta, základní sazba DPH je nyní dvacetiprocentní.

Například předseda výboru Jan Hajda (ČSSD) řekl, že zvýšení daně je snahou omezit tuzemský zemědělský a potravinářský sektor. Spotřebitelé se pak podle jeho názoru přesunou k nejlevnějším potravinám v supermarketech. Jak také řekl, jde o snahu vybrat 20 miliard na druhý pilíř penzijního systému, který nikdo nechce. Také jeho stranický kolega Jiří Bis řekl, že zvýšení daně omezí spotřebu a celá změna posune ekonomiku blíže ke krizi.

Výhrady však neskrýval ani zpravodaj návrhu, senátor Petr Pakosta z vládní ODS, i když novelu doporučil schválit. Připomněl situaci, která vznikla po zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, kdy zejména kamiony začaly tankovat v zahraničí a lidé z příhraničních oblastí raději jezdí tankovat za hranici. Vyjádřil obavu nad tím, že totéž se bude opakovat i v případě zvýšení DPH. Také odhady nákladů na rozjezd druhého pilíře penzijního systému ve výši 20 miliard korun označil za problematické. Jak řekl, z dřívějšího jednání výboru vyplynulo, že na ministerstvu financí vznikl tento výpočet "pohledem z okna" a nikoli analýzou.

Zvýšení DPH by mohlo vést ke zdražení mimo jiné potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na kulturu a sport, knih, novin, vody a tepla. Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK