"V posledním roce se řádově zmnožily výpovědi z bytu bez soudu v případech, kdy lidé mají rekreační objekt. Je to v návaznosti na ustanovení občanského zákoníku, že kdo má dva a více bytů, může dostat výpověď bez svolení soudu," uvedl Taraba, podle kterého nájemníci se v těchto případech mohou v tříměsíční lhůtě obrátit na soud. "Soudy ale rozhodují velmi rozdílně a lidé jsou velmi nejistí," podotkl.
Majitelé bytů podle Taraby prověřují v registrech, zda nájemníci vlastní nějaký rekreační objekt, a poté dávají výpovědi, protože chatu či chalupu považují za nemovitost vhodnou k trvalému bydlení. Podobný postup podle něj zvolila například i městská část Praha 10. Taraba odhadl, že tato kontroverzní metoda byla použita už u několika tisíc nájemních bytů.
Sdružení nájemníků ČR chce proto společně s odbory iniciovat změnu legislativy, aby rekreační chaty a chalupy nadále nemohly být považovány za nemovitosti vhodné k dlouhodobému bydlení a ustanovení občanského zákoníku nadále nemohlo být majiteli bytů zneužíváno.