Kypr dostane od Ruska levný úvěr 2,5 miliardy eur

05.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nikósie 5. října (ČTK) - Kyperská vláda dnes schválila dohodu s Ruskem, které středomořskému ostrovu pomůže odvrátit finanční potíže půjčkou 2,5 miliardy eur (62 miliard Kč). Kypr bude Rusku platit na úrocích 4,5 procenta ročně, což je méně než polovina toho, co nyní požadují od Kypru investoři na trhu dluhopisů, uvedla agentura Reuters.

Dohoda s Moskvou vstoupí v platnost v lednu 2012. Půjčka bude poskytnuta na 4,5 roku bez penále, pokud bude splacena dříve, řekl mluvčí kyperské vlády Stefanos Stefanu.

Výnosy kyperských dluhopisů na trzích v letošním roce výrazně vzrostly, protože ekonomická blízkost Kypru k Řecku zhoršila finanční pozici země a vyvolala obavy investorů z dopadu řecké dluhové krize na kyperské banky. Ratingové agentury kvůli silné expozici bank na Řecko snížily Kypru úvěrové známky. Situaci země výrazně zhoršila červencová exploze v muničním skladů, která zničila největší kyperskou elektrárnu.

Výnos desetiletého státního dluhopisu, který Kypr prodal na mezinárodních trzích loni v únoru, se pohybuje nad 11 procenty. Ještě začátkem května činil jen 6,2 procenta.

Státní dluh Kypru by měl do konce roku dosáhnout 65 procent hrubého domácího produktu. Kypr musí příští rok splatit dluhopisy v sumě jen něco přes jednu miliardu eur. Půjčka bude podle vlády využita ke krátkodobějšímu financování a ke zmírnění tlaku na domácí banky, které byly poslední rok a půl hlavním zdrojem financí pro vládu. Měla by rovněž přispět ke snížení výnosů dluhopisů na trhu.

"Kyperská vláda by ráda poděkovala Ruské federaci za důvěru, kterou prokázala Kypru a jeho ekonomice," řekl mluvčí Stefanu. Na otázku, zda byly s půjčkou spojeny z ruské strany nějaké podmínky, řekl, že nic takového v tom není.

Kypr je dlouhodobým ruským spojencem. Ostrov je jedním z předních světových offshorových finančních center a podle oficiálních statistik je největším zdrojem přílivu zahraničních investic do Ruska. Většina tohoto kapitálu je ovšem podle finančníků původem ruská.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK