"Do vývoje spotřebitelských cen tentokrát nejvýrazněji zasáhly posezonní slevy rekreace a pokračující pokles cen potravin. Naopak konec letních slev a výprodejů zvýšil ceny oblečení a obuvi. Začátek školního roku se jako obvykle promítl v cenách jídelen, menz, kolejí a dalších služeb souvisejících se vzděláváním," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška meziměsíční propad cen vyplývá hlavně z posezonního zlevnění rekreací. "Zároveň se neobjevil žádný jiný významný inflační faktor. V následujících měsících ale půjde meziroční inflace již mírně nahoru kvůli slabší koruně a vyšším cenám plynu," uvedl.
Inflace podle Marka nadále zůstává bezpečně nízká a nedosahuje ani dvouprocentního inflačního cíle stanoveného Českou národní bankou. "Příští rok se inflace zvýší ke třem procentům kvůli změně DPH, po roce ovšem tento efekt odezní a inflace by měla opět klesnout," uvedl Marek.
Pod dvouprocentním inflačním cílem ČNB by přitom měla inflace zůstat podle analytika ČSOB Petra Dufka do konce roku. "Až zvýšení dolní sazby DPH na začátku příštího roku katapultuje inflaci nad hranici tří procent, nicméně slabší spotřebitelská poptávka by měla eliminovat sekundární dopady této daňové změny. ČNB proto může i nadále pokračovat ve vyčkávacím módu," uvedl.