Ve vystoupení věnovaném převážně domácím ekonomickým a politickým problémům Obama vyjádřil naději, že eurozóna bude mít pohromadě "velmi jasný, konkrétní a účinný plán" do počátku listopadu, kdy se koná ve Francii summit nejvýznamnějších ekonomik světa G20. Podle Obamy už evropská dluhová krize zasáhla i americkou ekonomiku.
Obama řekl, že v poslední době často mluví s nejvyššími evropskými činiteli o způsobech řešení. Vyjádřil přesvědčení, že jeho partneři za oceánem si jsou potenciální ničivosti krize vědomi a že jsou připraveni podniknout nezbytné kroky.
Před krizí v Evropě dnes opět varoval americký ministr financí Timothy Geithner. "Krize v Evropě představuje pro globální ekonomiku velmi významné riziko," řekl ministr v bankovním výboru Senátu. Upozornil, že Evropa je s americkou a globální ekonomikou natolik propojena, že její těžká krize by způsobila ohromné škody.
K problému čínské měny Obama řekl, že Čína manipuluje svou měnou ke svému prospěchu a ke škodě Ameriky. Návrh zákona na trestání zemí, které uměle podhodnocují svou měnu, který navrhl a nyní projednává Senát, však Obama výslovně nepodpořil ani neodmítl. Vyjádřil sice obavu, že navrhovaná legislativa by mohla být v rozporu s mezinárodními pravidly, neřekl ale, zda jej bude v případě schválení vetovat. Senát se chystá hlasovat o zákonu ještě dnes.