Reuters svou předpověď zakládá na tom, jak často jsou články jednotlivých ekonomů citovány a jak velký mají dopad ve vědecké komunitě. Jako dalšího možného nositele letošní Nobelovy ceny agentura podle této metodiky odhaduje Američana Jerryho Hausmana, který se zabývá dopady nového zboží na ekonomické bohatství a novými telekomunikačními technologiemi.
Za dalšího z favoritů je považován Američan Gordon Tullock, který se zabývá dopady ekonomického myšlení na politické problémy. Reuters jmenuje ještě americkou ekonomku Anne Kruegerovou, která se zabývá mezinárodní ekonomií a byla v letech 1982 až 1986 vrchní ekonomkou Světové banky. Pokud by Kruegerová Nobelovu cenu za ekonomii získala, stala by se teprve druhou ženou, které se dostalo tohoto ocenění.
Průzkum mezi americkými studenty ekonomie, o němž informoval deník The Wall Street Journal, favorizuje jiná dvě jména. Studenti dávají největší šanci na vítězství americkému ekonomovi Alu Rothovi, který se zabývá teorií her a pomohl vytvořit systém pro párování dárců ledvin a příjemců transplantace.
Dalším favoritem je podle studentů Američan Robert Shiller, který se zabývá behaviorální ekonomií a patřil mezi několik ekonomů, kteří varovali před hypoteční bublinou v USA, jejíž prasknutí patřilo mezi příčiny nedávné hospodářské krize.
Nobelovu cenu za ekonomii založila švédská národní banka v roce 1968 na Nobelovu památku. Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.
Loni se o ocenění podělili Američané Peter Diamond, Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides. Nejprestižnější ekonomické ocenění dostali za vývoj teorie, která vysvětluje, jak ekonomická politika a regulace ovlivňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.