Zástupci Francie a Belgie začali jednat o bance Dexia

09.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 9. října (ČTK) - Premiéři Francie a Belgie začali v Bruselu jednat o osudu finančního ústavu Dexia, který se patrně stane první obětí evropské dluhové krize. Předpokládá se, že banka se rozdělí a některé její části se rozprodají. Přesný postup by měl být znám až po odpolední schůzce správní rady banky. Banka by po záchraně měla být menší, ale efektivnější než dosud.

V bruselském Paláci Egmont jedná francouzský premiér François Fillon a jeho belgický protějšek Yves Leterme. Na stejném místě se přitom už v roce 2008 domlouvala předchozí pomoc pro Dexii. Tehdy to bylo kvůli problémům, do nichž se banka dostala kvůli globální úvěrové krizi.

Dnešních rozhovorů v Bruselu se účastní také ministr financí Lucemburska Luc Frieden, neboť Dexia působí i v jeho zemi. V sázce je to, kolik bude muset každá z vlád přispět k záchraně Dexie. Respektive kolik budou muset vlády vynaložit peněz, aby bylo možné banku relativně bezbolestně "rozložit". To je pro oba premiéry ožehavá otázka, protože Francie i Belgie už teď mají co dělat s obrovskými deficity veřejných financí.

"Věřím, že s kolegy z Francie a Lucemburska se dohodneme. Pak už to bude na správní radě Dexie, aby rozhodla," řekl Leterme v belgické televizi. "Jsem přesvědčen, že je možné, i když ne zcela zřejmé, protože ten případ je velmi komplexní a obtížný, že se nám podaří dnes, během noci, respektive do rána, dosáhnout dohody, ve které Belgie tento problém vyřeší i bez toho, aby výrazně zvýšila zadlužení země," dodal premiér.

Francouzsko-belgická Dexia má v portfoliu potenciálně nebezpečné dluhopisy v objemu zhruba 700 miliard dolarů (asi 12,9 bilionu Kč). To je pro srovnání více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky. Jednání v Bruselu jsou tudíž pod drobnohledem investorů, kteří chtějí vidět, že je Evropa vůbec schopna bankovní krizi řešit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK