Jüan se v polovině obchodování v Šanghaji obchodoval na rekordní úrovni 6,3556 CNY za dolar. Na konci září před týdnem svátků uzavíral na 6,3859 CNY. Centrální banka dnes fixovala střední kurz na úrovni 6,3586 CNY/USD, mírně pod dosavadním maximem 6,3549 CNY ze 30. září. Od fixingu se může tržní kurz během dne odchylovat do 0,5 procenta v obou směrech.
Od 21. července 2005, kdy čínská vláda revalovala kurz měny o 2,1 procenta a zavedla řízeně plovoucí kurz, posílil jüan o 30,2 procenta. V roce 2008 kvůli globální finanční krizi Peking měnu opět pevně zafixoval na dolar a znovu ji uvolnil loni v červnu.
Čína nechává jüan zpevňovat, avšak jen velmi postupně. Obchodníci podle agentury Reuters čekají další růst čínské měny, pokud ovšem nenastane výrazný růst dolaru, což by tento proces zbrzdilo.
Pomalý růst čínské měny vyvolává nevoli ve Washingtonu, zejména mezi americkými kongresmany. Americký Senát minulý týden zahájil debatu o legislativě, která by federální vládě umožnila uvalit vyrovnávací cla na výrobky ze zemí, které podporují svůj export podhodnocováním domácí měny. Toto úterý by měl Senát o zákonu hlasovat. Čína návrh zákona ostře odmítá a varovala, že jeho schválení by mohlo vést k obchodní válce mezi oběma zeměmi.
Američtí zákonodárci již dlouhou dobu kritizují Peking za to, že drží kurz domácí měny záměrně na nízké úrovni, aby poskytl domácím výrobcům výhodu na světovém trhu. Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa. Kritici však upozorňují na nebezpečí obchodní války v době, kdy stojí světová ekonomika na křižovatce a hrozí ji návrat do recese.