České firmy v Indii podepsaly kontrakty o spolupráci

10.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dillí 10. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - Skupina českých firem dnes se svými indickými partnery uzavřela sérii kontraktů o spolupráci a realizaci budoucích projektů. Společnost Vítkovice Machinery Group se s indickým strojírenským gigantem HEC Ránčí dohodla na strategické spolupráci v oblasti metalurgie a energetiky. Další české firmy chystají v Indii stavby pivovaru a nových elektráren. Aktivitu českých firem podpořil v Dillí ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, podle něhož rostoucí indické hospodářství nabízí českému průmyslu řadu příležitostí.

Vítkovice Machinery Group se mají podílet na rekonstrukci společnosti HEC, která se nyní nově snaží zefektivnit své činnosti. Spolupráce tedy bude zahrnovat modernizaci podniků HEC, metalurgickou výrobu a také podporu dodávek HEC pro indickou energetiku.

"Jako každá velká rozvojová země má Indie problémy s nedostatkem energie a právě energetika a rozvoj infrastruktury jsou hnacím motorem indické ekonomiky. Chceme pozvednout zdejší průmysl na tu úroveň, aby Indie mohla pokrývat všechny své potřeby," řekl ČTK obchodní ředitel Vítkovic Dalibor Fabián. Finanční potenciál vzájemné spolupráce se podle Vítkovic může pohybovat v řádu desítek až stovek milionů eur ročně.

Smlouvu o spolupráci s HEC podepsala také česká společnost INCO Engineering. Společné projekty by se měly týkat zejména těžebního průmyslu a dodávek strojů pro hlubinné doly.

Společnost Ross Holding Havlíčkův Brod a Stef Energy India podepsaly smlouvu o budoucí smlouvě na stavbu pivovaru, který bude produkovat 250.000 hektolitrů piva za rok. "Bude to české pivo plzeňského typu," řekl zástupce Ross Holding Roman Stryk. Objem zakázky se pohybuje kolem 21 milionů eur (asi 520 milionů korun).

Smlouvu o budoucí smlouvě na stavbu vodní elektrárny o výkonu pěti megawatt podepsaly společnosti Ingos Praha a Starlit Group. "Na výstavbě elektrárny se budou podílet české firmy. Věřím, že výstavba by mohla do roka začít," sdělil ČTK Jiří Peška z Ingosu. Elektrárna bude vybudována na severozápadě Indie a stát by měla asi 8,5 milionu eur. ČKD Praha DIZ se chystá postavit v Indii plynovou elektrárnu o výkonu 280 MW a kontrakt podepsala s Mariental India.

Kocourek ve svém projevu na dnešním podnikatelském fóru, kde byly kontrakty podepsány, připomněl, že ekonomika Indie roste tempem osm až devět procent ročně a pro české firmy je zde stále velký prostor pro investice. Obchod mezi Českem a Indií v posledních letech výrazně rostl a podle Kocourka by v příštím roce mohl překročit hranici dvou miliard dolarů.

Na českém vývozu do Indie se v minulých letech významnou měrou podílely strojírenské komponenty vozů Škoda a Tatra, obráběcí stroje, zařízení pro energetiku, čerpadla a podobně. "Hlavní výzvou je stále nacházet nové směry naší obchodní spolupráce," řekl Kocourek. Největší potenciál podle něj nabízí strojírenství, energetika, těžební průmysl a budování infrastruktury.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK