Meziroční míra inflace v Česku v září mírně zrychlila na 1,8 procenta ze srpnových 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta, což bylo dáno zejména snížením sezonních cen rekreačních pobytů.
"Inflace v září skončila o desetinu procenta nad konsensuálním odhadem, přesto se nic nemění na skutečnosti, že patří mezi ukazatele, které pro českou ekonomiku nepředstavují problém," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podle něj se inflace přes dvě procenta ve zbývajících měsících roku nepřehoupne. "V lednu pak kvůli zvýšení dolní sazby DPH poskočí o přibližně jeden procentní bod," uvedl.
Ani podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka nejsou v slábnoucí české ekonomice přítomné inflační tlaky a Česká národní banka podle něj úvahy o zvyšování úrokových sazeb pro nejbližší měsíce vyřadila ze svého uvažování. "Meziroční index spotřebitelských cen nad dvěma procenty čekáme až začátkem roku 2012, a to v důsledku zvýšení DPH," uvedl.
Bez změn daní by přitom byla inflace podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa opět nízká. "V roce 2012 nastanou změny v nepřímých daních, primární dopad jejich změn do inflace odhadujeme ve výši 1,2 procentního bodu," uvedl. Inflace každopádně podle něj není v české ekonomice problémem. "Celkově letos očekáváme průměrný růst spotřebitelských cen ve výši 1,8 procenta a 2,5 procenta příští rok," dodal.
ČNB tak může podle analytika ČSOB Petra Dufka pokračovat ve své vyčkávací politice a sazby může ponechat beze změny minimálně do druhé poloviny příštího roku. Pokud se bude ovšem ekonomická situace zhoršovat, bude možné podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka začít uvažovat dokonce o případném snížení sazeb.